Hakkımızda
02 Eylül 2019Sağlık Bilişim Ağı (SBA)
SBA, sağlık sektöründe yer alan kurum ve kuruluşların kaynaklarını ve sağlıkla ilgili verileri ortak kullanabilmeleri, veri iletişimini güvenilir ve hızlı bir kanal üzerinden yapabilmeleri amacıyla ülke genelinde tesis edilen sağlık özel ağıdır. 

Bakanlık MerkezTeşkilatı ve Bağlı Kuruluşları, İl Sağlık Müdürlükleri, hastaneler, aile sağlığı merkezleri ve diğer tüm sağlık kurum ve kuruluşları tüm veri alışverişini Sağlık Bilişim Ağı üzerinden sağlanmaktadır. 

Çok noktadan çok noktaya (MPLS VPN, Multi Protocol Layer Switching, Virtual Private Network) teknolojisi kullanılarak  “
SBA” Sağlık Bulutu yapısına dahil olan tüm kuruluşlar bilgi güvenliği prosdürleri çerçevesinde E-Nabız, TELETIP, EBYS, ORGAN gibi bir çok uygulamaya SBA üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde veri alışverişi yapmaktadır.

KamuNet (Kamu Sanal ağı)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyounnda, kamu kurum ve kuruluşları tarafından içerik güvenliği sağlanan veri iletişiminin, kurumlar arası internete kapalı olan daha güvenli sanal bir ağ üzerinden yapılarak siber güvenlik risklerinin minimize edilmesi, mevcut ve kurulacak olan güvenli kapalı devre çözümlere standart sağlanması, ortak uygulamalar için uygun alt yapının tesis edilmesi ve oluşturulması, planlanan ortak veri merkezi/merkezlerinin dâhil edilmesi amacıyla KamuNet (Kamu Sanal Ağı) oluşturulmuştur.

SBA KamuNet’e ilk dahil olan sağlık sanal özel ağlardan biri olup SGK, NVİ, TÜBİTAK gibi bir çok kamu kuruluşunun ortak uygulamarına KamuNet üzerinden erişmeye başlamıştır.